Staff List

Mrs Bliss Janice Exam Invigilator/Administrator Administration Department
Miss Bridger Laura Admin Apprentice
Mrs Hawes Andrea Exams Officer
Mrs Hopkisson Jodie Senior Administrator
Mrs Matson Carla PA to the Headteacher
Mrs Simpson Jayne Receptionist/Administrator
Miss Spiller Mandy Data Manager
Miss Taylor Kerry Finance Assistant / Clerk to the Governing Body
Miss Turner Sara Administrative  Assistant
Mrs Wilson Maxine Reprographics/Administrative Assistant/Work Related Learning 
Mrs Brett  Lorraine Subject Leader: Art   Art Department
Miss Hoyles Elizabeth Attendance Officer Attendance Officer
Mrs Gilman Jacqui Careers Advisor Careers Advisor
Mrs Herbert Beverley Cover Supervisor Cover Supervisor
Mr Needs Matt Cover Supervisor
Miss Spencer Pauline Cover Supervisor
Miss Sherwood Judith Design & Technology Technician Design & Technology Department
Mrs Patience Tracy Instructor of Design and Technology
Miss Pickworth Harriet Assistant Subject Leader: Design and Technology
Mrs Reddy-Devlin Arati Director of Pastoral care / Teacher of Design and Technology
Miss Sharples Gemma Teacher of Drama Drama Department
Miss Jones Rebecca HLTA: English English Department
Mrs King Maria Teacher of English
Mr Meehan James Teacher of English
Mrs Sumner Alison Teacher of English
Mr Taylor Andrew Teacher of English
Mr Bell Patrick Exam Invigilator Exam Invigilator
Mrs Benfell Susan Exam Invigilator
Mrs Birchall Patricia Exam Invigilator
Mrs Early Rachel Exam Invigilator
Mr Hall John Exam Invigilator
Mrs Harding Linda Exam Invigilator
Mrs Hyam Angela Exam Invigilator
Mr Kendall Stewart Exam Invigilator
Miss Mackey Amanda Exam Invigilator
Mrs Pegler Tracy Exam Invigilator
Mrs Ross Gillian Clerk to Governors and Exam Invigilator
Mr Scrimshaw Richard Exam Invigilator
Mrs Tinkler Jill Exam Invigilator
Mr Harrison James Head of Year 8   Head of Year
Mrs King Samantha HLTA: Humanities and Head of Year 11
Mrs Portor Patricia Head of Year 10 / Child Protection Officer
Mr Perkins Timothy Teacher of Physical Education /  Acting Head of Year 9
Mrs Wilkins Janette Instructor of Mathematics / Acting Head of Year 7
Mrs Bowler Rachel HLTA: Humanities Humanities Department
Mr Gooding Charles Teacher of History
Ms Mombourquette Shelby Teacher of Geography
Mrs Swain Fiona Teacher of Geography
Mrs Hockley Emma Subject Leader: ICT/Vocational Studies ICT/Vocational Studies Department
Mr Ball Geoffrey IT Network Manager/Systems Developer IT Support
Mr Moxon Russell IT Technician
Mr Wright James ITT Student: Mathematics Mathematics Department
Mrs Thorpe Rowena HLTA: Mathematics
Mr Morrow Stuart Lead Practitioner & Teacher of Mathematics 
Mrs Bouchard Francesca Learning Mentor for Maths
Mr MacGillivray Gareth Teacher of Mathematics
Mr Murfet Mark Instructor of Mathematics   
Mrs Butler Susan Academic Mentor Mentor
Mrs Briggs Karen Subject Leader: MFL Modern Foreign Language Department
      Subject Leader: Music Music Department
Mrs Grant Jane Teacher of Physical Education Physical Education Department
Mrs Green Hayley Teacher of Physical Education
Mr Wheeler Alan Subject Leader: Physical Education
Mr Ratcliffe Connor ITT Student: Science Science Department
Mr  Sargeant Thomas ITT Student: Science
Ms Orbell Janice Science Technician
Mrs Butler Alison Teacher of Science
Mr Clay Andrew Assistant Subject Leader: Science
Mrs Moody Jane Subject Leader: Science
Miss Nelson Kathryn Teacher of Science
Mrs Warrick Sally HLTA: Science
Mr Chancellor Chris SENCO SEND Department
Mrs Brunton Yvonne Cleaner Site Team
Mrs Cawthorn Julie Cleaner
Mrs Connolly Maxine Cleaner Supervisor
Mrs Sanderson Joanna Midday Supervisor and Cleaner
Mr Shrosbree Benjamin Site Manager
Mr  Skelton John Caretaker
Mrs Skinner Elizabeth Cleaner
Mrs Slator Carmen Cleaner
Mrs Smith Denise Cleaner
Mrs Ward Debbie Cleaner
Mrs Ward Simone Cleaner
Mrs White Sheena Cleaner
Mrs Boor Betty College Business Manager SLT
Mr Corns Ian Assistant Headteacher for Teaching and Learning / Subject Leader: English and Literacy 
Mr Gibson David Deputy Headteacher with responsibility for Personal Development, Behaviour & Welfare/Director of Mathematics
Mr Gilman Simon Acting Headteacher with responsibility for Student Achievement /Teacher of Business Studies/ Designated Child Protection Officer
Mr  Harpham Richard Assistant Headteacher for Teaching and Learning  
Mrs Turkson-Jones Aune Deputy Headteacher with responsibility for Teaching & Learning/Teacher of Science
Miss Barker Chloe Teaching Assistant Teaching Assistant
Miss  Beeken Jose Teaching Assistant
Miss Beeken Kim Teaching Assistant
Mrs Cotton Fiona Teaching Assistant
Mrs Cusack Sarah Teaching Assistant
Mrs Day Kathryn Teaching Assistant
Mrs Dean Kelly Teaching Assistant
Mrs Manghan Jacqueline Teaching Assistant
Mrs Morley Caroline Teaching Assistant
Mrs Neech Susan Senior Teaching Assistant
Ms Pintilie Margaret Teaching Assistant
Mrs Stinton Tracy Teaching Assistant
Mrs Stratton Annette Instructor of Vocational Studies Vocational Studies Department